EKOUHLIE & kompost 30l

Prírodné pôdne aditívum na báze aktívneho uhlia. Inokulované. 

Skladom 12ks
Kód: 53
€16 €13,33 bez DPH
Kategória: EKOUHLIE & kompost
Zloženie: biouhlie, kompost
Jedn. cena: 0,50 €/l

EKOUHLIE plné živín a mikroorganizmov pripravené na priamu aplikáciu do pôdy alebo substrátu

Po zmiešaní Ekouhlia s kompostom dochádza k inokulácii. Póry ekouhlia pri tom nasakujú vodu, živiny a mikroorganizmy z kompostu. EKOUHLIE s pridaným kompostom má tento proces hotový a je pripravené na pridanie do pôdy. V pôde následne vodu a živiny uvoľňuje čím pomáha rastlinám rásť, zvyšuje úrodu a odolnosť voči chorobám a suchu. 

Použitý kompost má certifikát kvality od ÚKSÚP (Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky). 

Doprava

Vzhľadom na váhu a charakter balenia je možný len osobný odber v Dunajskej Lužnej alebo doprava vlastným autom v okolí. 

Odporúčané dávkovanie

30-60% objemu substrátu. 30 litrové balenie s kompostom vhodné pre výrobu 50-100l substrátu, alebo obohatenie 0.25-0.5 m2 bežnej hlinitej pôdy do hĺbky 20cm. Vhodné je aj postupné pridávanie biouhlia do pôdy v priebehu niekoľkých rokov. Vďaka jemnej frakcii sa Ekouhlie dostane hlbšie pod povrch aj bez potreby zapracovania do pôdy. Orientačne 20cm v bežnej hlinitej pôde, 30cm v piesčitej pôde, 10cm v ílovitej pôde. 

Zvýšenie úrodnosti pôdy

Ekouhlie neobchádza pri vyživovaní rastlín mikrobiálnu zložku pôdy tak ako to robia umelé hnojivá ale práve naopak. Podporuje prirodzenú tvorbu živín mikroorganizmami. Adsorbčné schopnosti ekouhlia zadržia v pôde dlhší čas aj umelé hnojivá. Vďaka tomu ich stačí aplikovať menšie množstvá. Pri správnej starostlivosti o pôdu ich ale časom nebude potrebné aplikovať vôbec. 

Starostlivosť o pôdu

Nasledovné platí aj pre pôdu bez ekouhlia, zároveň pomôže zlepšiť funkciu ekouhlia v pôde:

  • pôdu nerozrývať, resp. rozrývať v čo najmenšej miere
  • pôdu držať neustále zakrytú rastlinami alebo prírodným mulčom
  • do pôdy dopĺňať organický materiál v podobe kompostu alebo odumretých rastlín

Rozrývanie pôdy narúša jej štruktúru a zabíja pôdne mikroorganizmy. Z rozrytej pôdy sa v zvýšenej miere vyparujú a vyplavujú živiny, odbúrava sa organická zložka pôdy zodpovedná za zachytávanie pôdnej vlahy a živín. Nevyhnutné rozrytie je potrebné kompenzovať zvýšeným prísunom organického materiálu. 

Odkrytá pôda je vystavená ultarfialovému žiareniu, veľkým teplotným výkyvom, vysúšaniu, vodnej a vzdušnej erózii. Pôda by preto mala byť počas celého roka zakrytá vrstvou prírodného mulču alebo rastlinami. 

Organický materiál je potravou pôdnych mikroorganizmov, ktoré produkujú potravu pre rastliny. Organická zložka pôdy sa priebežne odbúrava a vyparuje. Aby sa kolobeh ktorého súčasťou je aj produkcia úrody nenarušil, je potrebné organický materiál dopĺňať, resp. ho zo záhrady neodstraňovať. 

Posledné dva body je možné zabezpečiť naraz. Zeleným hnojením (rastliny vysiate po zbere úrody) v úžitkovej záhrade a pôdopokryvnými rastlinami v okrasnej záhrade. 

Späť do obchodu