EKOUHLIE - Prírodné pôdne aditívum 10l

Prírodné pôdne aditívum na báze aktívneho uhlia. 

Skladom 4 ks
Kód: 60
€19 €15,83 bez DPH
Kategória: EKOUHLIE
Zloženie: biouhlie
Jedn. cena: 1,90 €/l

Odporúčané dávkovanie

5-10% objemu substrátu. 10 litrové balenie vhodné pre výrobu 100-200l substrátu, alebo obohatenie 0.5-1 m2 bežnej hlinitej pôdy do hĺbky 20cm. Vhodné je aj postupné pridávanie biouhlia do pôdy v priebehu niekoľkých rokov. Vďaka jemnej frakcii sa Ekouhlie dostane hlbšie pod povrch aj bez potreby zapracovania do pôdy. Orientačne 20cm v bežnej hlinitej pôde, 30cm v piesčitej pôde, 10cm v ílovitej pôde. 

Zvýšenie úrodnosti pôdy

Ekouhlie neobchádza pri vyživovaní rastlín mikrobiálnu zložku pôdy tak ako to robia umelé hnojivá ale práve naopak. Podporuje prirodzenú tvorbu živín mikroorganizmami. Adsorbčné schopnosti ekouhlia zadržia v pôde dlhší čas aj umelé hnojivá. Vďaka tomu ich stačí aplikovať menšie množstvá. Pri správnej starostlivosti o pôdu ich ale časom nebude potrebné aplikovať vôbec. 

Starostlivosť o pôdu

Nasledovné platí aj pre pôdu bez ekouhlia, zároveňpomôže zlepšiť funkciu ekouhlia v pôde:

  • pôdu nerozrývať, resp. rozrývať v čo najmenšej miere
  • pôdu držať neustále zakrytú rastlinami alebo prírodným mulčom
  • do pôdy dopĺňať organický materiál v podobe kompostu alebo odumretých rastlín

Rozrývanie pôdy narúša jej štruktúru a zabíja pôdne mikroorganizmy. Z rozrytej pôdy sa v zvýšenej miere vyparujú a vyplavujú živiny, odbúrava sa organická zložka pôdy zodpovedná za zachytávanie pôdnej vlahy a živín. Nevyhnutné rozrytie je potrebné kompenzovať zvýšeným prísunom organického materiálu. 

Odkrytá pôda je vystavená ultarfialovému žiareniu, veľkým teplotným výkyvom, vysúšaniu, vodnej a vzdušnej erózii. Pôda by preto mala byť počas celého roka zakrytá vrstvou prírodného mulču alebo rastlinami. 

Organický materiál je potravou pôdnych mikroorganizmov, ktoré produkujú potravu pre rastliny. Organická zložka pôdy sa priebežne odbúrava a vyparuje. Aby sa kolobeh ktorého súčasťou je aj produkcia úrody nenarušil, je potrebné organický materiál dopĺňať, resp. ho zo záhrady neodstraňovať. 

Posledné dva body je možné zabezpečiť naraz. Zeleným hnojením (rastliny vysiate po zbere úrody) v úžitkovej záhrade a pôdopokryvnými rastlinami v okrasnej záhrade. 

Inokulácia ekouhlia

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pred aplikáciou do pôdy zmiešajte ekouhlie s kompostom aspoň v pomere 1:1, navlhčite a nechajte 1-3 týždne odstáť. Dochádza pri tom k inokulácii - nasiaknutie ekouhlia vlahou a živinami. Bez predošlej inokulácie kompostom by mohlo ekouhlie vytiahnuť živiny priamo z pôdy kde by mohli následne rastlinám chýbať. Namiesto kompostu je možné použiť hnoj. Čas potrebný na inokuláciu závisí od teploty, vlhkosti a použitého kompostu. Vyššia teplota, akurátna vlhkosť (nie suchý, ani premočený) a vyšší podiel zamiešaného kompostu čas potrebný na inokuláciu skracujú. Ekouhlie je možné pridávať do kompostu aj priebežne alebo pri jeho prehadzovaní. 

Ekologické balenie

Balenie z recyklovaného papiera. Plne recyklovateľné a kompostovateľné. Bez použitia plastov, lepidiel a lepiacich pások. 

Späť do obchodu